9/11/2007

Who can afford "The Big Apple"?

I walked with the boys to the local grocery store just 2 blocks away this morning to pick up a few things to fix for meals. My "few things" ended up costing me $50!!! I'm sure you're imagining that I came home with bags full of fancy breads, gourmet pastries and the sort, but NO....I came home with apples, bananas, cheese, lunchmeat, bread, canned soup, carrots, eggs, pasta, and a box of brownie mix. The apples alone were $1.25 each!!! I had no way of getting excess back home, so I only got what fit in the bottom of Henry's stroller...thank goodness I did, or I wouldn't be able to spend another dime for the next 2 weeks! I just really don't know how anyone affords this place. Where's Costco and Macey's when you need it?

2 comments:

katieandkelly said...

It's because Utah sells everything in bulk! You are used to "Mormon prices!"

The Lamb Family said...

It's crazy, isn't it? I live in L.A., and it is like NY. Everything is really expensive, including living cost. I think that produce costs a little more in NY though... Glad you're having fun though!